ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ ΣΤΟ 7ο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΣΤΗ ΒΕΡΟΝΑ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ

Το Γενικό Λύκειο Αναβύσσου συμμετείχε στο 7ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώθηκε στη Βερόνα της Ιταλίας από 1 έως 5 Μαρτίου 2023. Το συνέδριο οργάνωσε το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού και συμμετείχαν σχολεία από όλη την Ελλάδα. Το σχολείο μας εκπροσώπησαν επάξια 28 μαθητές από τις τρεις τάξεις του Λυκείου, οι οποίοι παρουσίασαν εργασία με τίτλο: “ Από τον Φειδία στον Ντα Βίντσι: Ο χρυσός λόγος” αποσπώντας πολλά θετικά σχόλια. Τους μαθητές προετοίμασαν και συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Πάλλη Χαρούλα, Μπακουλούρης Ιωάννης και Κλουβάτου Ελισσάβετ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ταξίδι στη Βερόνα, δόθηκε η δυνατότητα δημιουργικής έκφρασης, ανταλλαγής απόψεων με μαθητές άλλων σχολείων και η ευκαιρία να επισκεφτούν πόλεις και μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς.

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ (ΛΗΨΗ)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ