ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ ΣΤΗΝ “ΚΙΒΩΤΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ”

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019, μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την « Κιβωτό του κόσμου» στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών με υπεύθυνη  διοργάνωσης την καθηγήτρια κ. Γεωργούση Ελένη, Θεολόγο-Φιλόλογο.

Η «Κιβωτός του κόσμου» είναι ένας εθελοντικός μη κερδοσκοπικός οργανισμός Ειδικής Μέριμνας και Προστασίας Μητέρας και Παιδιού. Ιδρύθηκε το 1998 από τον πατέρα Αντώνιο Παπανικολάου με όπλα την αγάπη του για τα παιδιά και την επιθυμία του για μια φωλιά στοργής και φροντίδας για το παιδί, το νέο και το γονιό που βρίσκεται σε ανάγκη. Σήμερα, στηρίζει πάνω από 400 παιδιά σε όλη την Ελλάδα και περισσότερες από 500 οικογένειες που έχουν μεγάλη ανάγκη από βοήθεια.

Οι μαθητές του σχολείου μας, αφού παρέδωσαν τα τρόφιμα που είχε συγκεντρώσει το σύνολο της μαθητικής και εκπαιδευτικής κοινότητας του Γενικού Λυκείου Αναβύσσου, ξεναγήθηκαν στους χώρους της Κιβωτού στον Κολωνό και ενημερώθηκαν από παιδαγωγούς για τα προγράμματα και τις δραστηριότητές της. Μάλιστα, παρακολούθησαν και σχετικό βίντεο, όπου είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τον πατέρα Αντώνιο και τα παιδιά της Κιβωτού να μιλούν για το σημαντικό έργο που επιτελείται. Αξίζει να σημειωθούν κάποια από αυτά τα λόγια, όπως τα παρακάτω:

«Προσπαθούμε να κάνουμε τα παιδιά πάλι παιδιά, γιατί έχει μαυρίσει η ψυχή τους από διάφορες καταστάσεις».

«Στην κοινωνία των παιδιών, τίποτα δεν υπάρχει που να τα χωρίζει».

«Η αγάπη μηχανεύεται τρόπους και βρίσκει διέξοδο και λύσεις, αν είναι αληθινή».

« Η αγάπη είναι σαν τη φωτιά. Αν την κρατήσεις μόνο για τον εαυτό σου, καίγεσαι».

«Μέσα σε έναν κόσμο έρημο, να έχεις το θάρρος να επιμένεις».

«Οι άνθρωποι που με αγάπησαν και με στήριξαν, είναι η οικογένειά μου».

Για περισσότερες πληροφορίες για το έργο και τις ανάγκες της « Κιβωτού του κόσμου», πατήστε εδώ.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη στην «Κιβωτό του κόσμου»

Τα τρόφιμα που συγκέντρωσε το Λύκειο Αναβύσσου για την “Κιβωτό του κόσμου”
Το κτίριο της Κιβωτού στον Κολωνό
Ο πατήρ Αντώνιος Παπανικολάου, ο ιδρυτής της Κιβωτού