ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ

Την Τρίτη 18-12-2018 στο πλαίσιο προγραμματισμένης διδακτικής επίσκεψης, 40 μαθητές της Β΄Λυκείου και 3 συνοδοί καθηγητές , οι κ.κ. Ροντογιάννη Αλίκη (Διευθύντρια), Πάλλη Χαρούλα και Καράμπελας Ανδρέας, επισκέφθηκαν το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα, όπου ενημερώθηκαν για την Ιστορία της Ε.Ε. και για τους ευρωπαϊκούς θεσμούς, ενώ υπήρξε συζήτηση για τρέχοντα ευρωπαϊκά θέματα. Επίσης, έγινε βράβευση του Γενικού Λυκείου Αναβύσσου, που εδώ και τρία χρόνια συμμετέχει με το ρόλο του “Σχολείο-Πρέσβη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου” καθώς και των μαθητών και καθηγητών που συμμετείχαν με την ιδιότητα των Senior Ambassadors (Πάλλη Χαρούλα και Κλουβάτου Ελισάβετ) και Junior Ambassadors (Πανάγου Ευγενία, Παρδάλη Αγγελική,Ροκκά Σοφία και Φιλίππου Ναταλία).