ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ

Στο ΓΕΛ Αναβύσσου ξεκίνησε πρόγραμμα ανακύκλωσης το οποίο περιλαμβάνει ανακύκλωση χαρτιού, πλαστικού και αλουμινίου καθώς και οργανικών υπολειμμάτων (κομποστοποίηση).

Τα ανακυκλώσιμα διαχωρίζονται και πωλούνται.

Τα οργανικά (φυτικά υπολείμματα κήπου, κλαδέματα, υπολείμματα φαγητών) τοποθετούνται σε ειδικό κάδο και ζυμώνονται με προσθήκη βιοκαταλύτη ο οποίος αποτελεί προϊόν έρευνας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Για τη διαδικασία της κομποστοποίησης και τον βιοκαταλύτη ενημέρωσε τους μαθητές ο κ. Δημήτρης Γκίκας, Δρ Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Λύκειο στις 14 Φεβρουαρίου 2018.

Το κομπόστ που θα παραχθεί θα χρησιμοποιείται ως εδαφοβελτιωτικό στον σχολικό κήπο (λαχανόκηπο και κήπο αρωματικών φυτών).

Παρακολουθήστε το σχετικό αφιέρωμα στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ